Kupujesz nowy dywan? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy mówimy: przytulne wnętrze, wyobrażamy sobie piękny pokój z dywanem na środku. Dzięki niemu, przy rozsądnych nakładach finansowych, możemy całkowicie odmienić nastrój pomieszczenia. Dywany są z nami od tysięcy lat i nadal chętnie je kupujemy. Dzięki temu, że na rynku jest ich ogromny wybór, możemy znaleźć coś dla siebie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze naszego wymarzonego dywanu?

Jaki materiał będzie właściwy na dywan?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego czy też sypialni najbardziej pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Dzięki temu idealnie sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go czyścić oraz ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się wpaniale w pomieszczeniach, po których często się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju oraz pokojach, gdzie umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo skutecznie izoluje oraz wpływa na regulację wilgotności. Dobrym miejscem na wełniany dywan będzie także pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się używania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników oraz wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Odpowiedni rozmiar dywanu do twojego mieszkania

Wielkość dywanu umieszczonego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, ażeby utrzymać minimum 20 cm odstępu pomiędzy dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może być umieszczony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Wskazane jest przemyśleć zakup kilku mniejszych dywanów i rozlokować je w różnych miejscach twojego pokoju. Przykładowo pod większymi obiektami.

Kształt oraz kolor dywanu, jak dostosować najlepszy?

Rozłożenie i kształt dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej kiedy ma on kształt zbliżony do kształtu pomieszczenia. Ułożony względem ścian winien być tak, żeby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można także pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać można dywan o zbliżonym obrysie.

Dużą rolę w wyglądzie dywanu odgrywa jego kolor. Może on być kontrastowy w stosunku do wnętrza lub w takich samych odcieniach. Warto zastanowić się, w jakiś tonach jest utrzymane pomieszczenie, do którego szukamy dywanu i dopasować go do koloru ścian czy mebli. Wskazanym jest również przemyślenie, czy w domu są zwierzęta, dzieci, czy zamierzamy chodzić po zakupionym dywanie w butach. Właściciele zwierząt chętnie kupują dywany w kolorze podobnym do sierści pupila, dzięki czemu nie jest ona aż tak bardzo widoczna. Jasne dywany są często kupowane do przestronnych i jasnych pomieszczeń, nie widać na nich przebarwień, a dzięki odbijanemu światłu, optycznie powiększają pokój.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Lucjusz Lewandowski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii