Która gitara jest dla Ciebie odpowiednia? Klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Pierwszy instrument ma duże znaczenie, ponieważ nigdy nie wiemy, jak potoczy się rozwijanie naszej pasji. Być może ta decyzja zaważy o tym, czy będzie to naszym hobby na całe życie. Jeśli wahasz się między kilkoma rodzajami, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zakup ten, który najbardziej do Ciebie pasuje.

Pierwsza gitara – jak podjąć decyzję?

W Internecie znajdziemy sporo poradników oraz artykułów, na której gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, jednakże według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i zakupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może wiele osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i przyjemność z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD albo AC/DC oraz odwrotnie. Można powiedzieć, że są to nieco inne instrumenty o innych skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym osobno.

Kto powinien wybrać gitarę klasyczną?

Jest to najpopularniejszy rodzaj gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest względnie tania w porównaniu do innych, to jeszcze całkiem lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.

Kolejnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które zazwyczaj są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to problem z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Gitara akustyczna – czy jest odpowiednia na start?

Kluczową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają mocniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej wybierają ten model. Rozmiarami są trochę większe oraz cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – jakie są jej cechy?

Instrument podstawowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do wcześniej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf i do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i brzmienie przednie, ale trzeba pamiętać o właściwym wyposażeniu.

Jaka gitara będzie najlepsza dla dziecka?

Jeśli nasze dziecko chce zakupić swój pierwszy instrument i wybiera właśnie gitarę, powinniśmy pomóc mu w jak najlepszym wyborze. Warto postawić na gitarę ze strunami wykonanymi z nylonu, aby gra nie sprawiała bólu maluchowi. Najlepiej po wybraniu rodzaju gitary, jej model i wielkość dopasować przyprowadzając dziecko do salonu muzycznego, gdzie ekspedient w tym pomoże.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Bartosz Chmielewski

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii