Gry edukacyjne dla najmłodszych – jak wybrać te najlepsze?
Gry edukacyjne to jedna z lepszych form rozrywki dla każdego dziecka. Mogą one mieć pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy. Jeśli nie chcemy, aby dziecko cały dzień spędzało na bezproduktywnych zajęciach, warto rozejrzeć się za grami dydaktycznymi. Jak wybrać tę najlepszą? Poniższy artykuł przybliża tę kwestię.
Jakie są plusy gier edukacyjnych?
W szczególności, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Powodują, że żmudne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad, a także samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Wiele młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce zdołamy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest również niezawodny w nauce wytrwałości i cierpliwości jak również może pomóc w poznaniu swoich mocnych i słabszych stron.
Następnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zapamiętać choćby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.
Jak dopasować grę edukacyjną do potrzeb dziecka?
Podstawa to wybierać gry dostosowane do wieku. Nie tylko ochroni to nasze pociechy przed brutalnymi treściami lub efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać dzieciom gry zbyt trudnej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do pożądanego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.
Następna sprawa, to co nasze dziecko potrafi robić dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większa część przedstawionych mu zwierzątek, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza latorośl poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi jak szachy czy sudoku.
Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale również czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo sądzimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeżeli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, należałoby pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim i sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.
Na czym można grać?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim. W sieci jest mnóstwo tytułów na każdy typ konsoli, komórki czy tabletu, że właściwie nie musimy wydawać dużych pieniędzy, żeby uradować naszą pociechę oraz w dodatku przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.
Jak uchronić się przed zagrożeniami?
Nieświadome i niemające doświadczenia dziecko, może czasem niechcący udostępnić pewne wrażliwe dane niepożądanym osobom. Często zdarza się, że cyberprzestępcy czyhają w Internecie właśnie na stronach przeznaczonych dla dzieci i próbują zdobyć poufne informacje, takie jak dan osobowe, numery kart kredytowych, hasła do poczty mailowej, czy PIN-y.
Należy wcześniej rozmawiać z dzieckiem i uczulać je, aby nie klikało w żadne linki i nie wchodziło na strony niezwiązane z grą, w którą rodzic pozwolił mu grać.