Chcesz bezpiecznie kupić dom? Poznaj pułapki, których możesz uniknąć!

Bezpieczny zakup domu wiąże się z czasochłonnym i męczącym procesem. Wiadomo też, że już na samym początku będziesz potrzebował sporej dawki środków finansowych, toteż ludzie bardzo często decydują się na kredyt hipoteczny, który zapożyczają z banku. To jednak oznacza zobowiązanie na lata! W takim przypadku dobrze jest przemyśleć swoją decyzję kilka razy oraz nabyć wiedzę o możliwych pułapkach, które na nas czyhają. Poniżej opisujemy kilka z nich! Zapraszamy.

Zapytaj o status prawny domu, który chcesz nabyć!

Naczelna i niesłychanie istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie oraz np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego oraz sprawdzonego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Zwróć uwagę na okolicę domu, który zamierzasz zakupić!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, w związku z tym konieczne jest porządne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie nieco w przyszłość. Dlaczego? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas właściwa oraz zastanowić się, czy dom będzie dla nas komfortowy na starość. Jeżeli przewidujesz powiększyć rodzinę, to także trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić rozmaite opcje dojazdu do większego miasta czy rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu zwykle jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie wiązało się z natężonym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wycieczka po zakupy może być dużym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność choćby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – należałoby się upewnić w tej kwestii.

Przeanalizuj stan techniczny domu, który pragniesz zakupić!

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy dom nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje funkcjonują prawidłowo? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma awariami i problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotujesz zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie wykryte wady są też podstawą do negocjacji cenowej. Możesz dzięki temu też wstępnie przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Sprawdź, czy najbliżsi sąsiedzi są w porządku?

Większość osób pewnie nie weźmie tego pod uwagę, ale powinno się przejść po okolicy i zaznajomić się z otoczeniem. Poznaj sąsiadów oraz przetestuj, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaaprobowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeżeli spostrzeżesz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może powinieneś rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład ciągłe wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo dobre, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.

Podpisuj umowę absolutnie na wszystko!

W momencie, kiedy już wybrałeś dom, w którym wszystko Ci pasuje, to pozostaje dokończyć formalności i możesz się wprowadzać. Jeśli postanowiliście z obecnym właścicielem, że zostawi Ci meble i sprzęty w domu, to nie wahaj się i podpisz z nim umowę! To da Ci pewność, że nie zostaniesz bez wyposażenia. W historii jest mnóstwo takich przypadków, w których była umowa ustna, a w ostateczności nowy nabywca zastawał pusty dom!

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń:

Dodane przez Maria Chmielewska

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Artykuły z tej kategorii